تمام آدرس IP های IPv4 به دو گروه اصلی تشکیل می‌شوند: گروه اول که به آن‌ها IP جهانی، یا عمومی یا خارجی و یا آدرس‌های WAN هم گفته می‌شوند، در اینترنت به کار می‌روند. به گروه دوم IP های شخصی، یا محلی، یا آدرس‌های داخلی می‌گویند که در شبکه محلی (LAN) استفاده می‌شوند. همچنین آدرس‌هایی برای موارد استفاده خاص وجود دارد که برای کارهای فنی مثل عملکرد پروتکل و غیره استفاده می‌شوند. معمولا این آدرس‌ها به هیچ عنوان در معرض دید یک کاربر قرار نمی‌گیرند. در ادامه به بررسی تقاوت‌های Public IP و Private IP می‌پردازیم؛ با وان سنتر همراه باشید.

Public IP

آدرس‌های IP که در اینترنت استفاده می‌شوند در واقع Public IP هستند. یک آدرس Public IP در واقعی برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌شود. این آدرس‌ها برعکس Private IP ها، در اینترنت مسیریابی می‌شوند.
داشتن یک Public IP در مسیریاب یا کامپیوتر، به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید سرور خود (VPN، FTP، WEB، و غیره) را سازماندهی کنید. همچنین امکان دسترسی به کامپیوتر خود و دوربین‌های نظارت تصویری را از هر جای شبکه جهانی به شما می‌دهد. با استفاده از یک Public IP می توانید هر نوع سرور خانگی را برای انتشار در اینترنت راه‌اندازی کنید. این سرورها می‌توانندWeb (HTTP)، VPN (PPTP/IPSec/OpenVPN)، media (audio/video)، FTP، NAS network drive، game server و خیلی سرورهای دیگر باشند.
نکته: همه سرورها و سایت‌های داخل اینترنت از Public IP استفاده می‌کنند (مثلا آدرس Public IP سایت google.com در واقع ۱۷۲.۲۱۷.۲۲.۱۴  است و سرور DNS گوگل ۸.۸.۸.۸ است). همه Public IP های داخل اینترنت هر کدام مختص به هاست یا سرور خود هستند و نمی‌توان آن را برای دو سرور یا هاست تعیین کرد.
ارائه دهنده برای کاربران خانگی فقط یک یا چند Public IP را می‌تواند ارائه دهد (این به عنوان قانون، یک سرویس پولی است).
NAT فعال شده مسیریاب IPv4 اجازه می‌دهد که دستگاه شبکه خانگی از یک عدد Public IP مشابه با آنIP که سیستم از یک ارائه‌دهنده در اینترفیس WAN دستگاه گرفته است، برای اتصال به اینترنت استفاده کند. با استفاده از همین Public IP می‌توان از اینترنت به کامپیوتر شبکه خانگی دسترسی پیدا کرد. البته برای این کار باید روی مسیریاب خود ابزار Port forwarding را نصب کنید.
به دلیل تعداد محدود Public IP ها و افزایش تعداد کاربرها، در حال حاضر ISP ها معمولا از Private IP مختص به مشترک‌ها استفاده می‌کنند.

Private IP

Private IP های داخلی در اینترنت مسیریابی نمی‌شوند و هیچ ترافیکی از اینترنت به آنها ارسال نمی‌شود. این IP ها فقط در شبکه محلی کاربرد دارند. Private IP ها شامل IP هایی از سابنت‌های زیر می‌شود:

  • محدوده ۱۰.۰.۰.۰ تا ۱۰.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵ (یک شبکه ۱۰.۰.۰.۰ با یک mask 0.0.0 یا ۸ بیت)
  • محدوده ۱۷۲.۱۶.۰.۰ تا ۱۷۲.۳۱.۲۵۵.۲۵۵ (یک شبکه ۱۷۲.۱۶.۰.۰ با یک mask 240.0.0 یا ۱۲ بیتی)
  • محدوده ۱۹۲.۱۶۸.۰.۰ تا ۱۹۲.۱۶۸.۲۵۵.۲۵۵ (یک شبکه ۱۹۲.۱۶۸.۰.۰ با یک mask 255.0.0 یا ۱۶ بیتی)
  • محدوده ویژه ۱۰۰.۶۴.۰.۰ تا ۱۰۰.۱۲۷.۲۵۵.۲۵۵ با یک شبکه ۱۹۲.۱۶۸.۰.۰ یا یک mask 10 بیتی. این سابنت طبق rfc6598، برای استفاده به عنوان یک address pool برای CGN (Carrier-Grade NAT)، توصیه می‌شود.

این‌ها IP های رزرو شده هستند و در شبکه‌های محلی مجزا استفاده می‌شوند. اختصاص دادن چنین IP هایی توسط کسی در سطح جهانی کنترل نمی‌شود.
امکان دسترسی مستقیم به اینترنت با استفاده از یک Private IP وجود ندارد. در این مورد، اتصال به اینترنت از طریق NAT (NAT در واقع Private IP را با یک Public IP عوض می‌کند) صورت می گیرد. Private IP ها در یک شبکه محلی باید یکتا باشند و به هیچ‌عنوان تکرار نشوند.
نکته مهم: اگر ISP شما یکی از IP های بالا را ارائه دهد، نمی‌توانید از اینترنت به کامپیوتر و سرور شبکه خانگی وصل شوید، چون Private IP ها روی اینترنت مسیریابی نمی‌شوند (قابل دسترسی نیستند). اگر می‌خواهید که از اینترنت به کامپیوتر شبکه خانگی وصل شوید، باید از ISP خود یک Public IP بگیرید.
تا جایی که به امنیت اینترنت مربوط می‌شود، استفاده از یک Private IP نسبت به Public IP امنیت بیشتری دارد. دلیل امنیت بیشتر Private IP این است که چنین IP هایی مستقیما در اینترنت قابل مشاهده نیستند. در واقع Private IP با NAT پشتیبانی می‌شود که امنیت شبکه خانگی را هم تضمین می‌کند. در زمان استفاده از یک Public IP، برای ایجاد امنیت بیشتر در کامپیوتر یا سروری که سرویس‌های خود را در اینترنت در معرض دید قرار می‌دهند، معیارهایی لازم است.

چگونه بفهمیم که ISP به ما یک Public IP مستقیم اختصاص می‌دهد؟

برای چک کردن IP خود تا ببینید که Public  است یا Private، می‌توانید از myip.com (یا هر سرویس مشابه) استفاده کنید. در این سایت IP کسی که درخواست چک کردن IP را داده، نشان داده می‌شود. اگر این IP با آن IP که ارائه‌دهنده سرویس اینترنت برای شما تعیین کرده، تطابق داشته باشد (مثل IP که روی info panel داشبورد نمایش داده می‌شود)، در این صورت یک Public IP برای شما تعیین شده است. برای مثال:
my IP
داخل داشبورد صفحه اصلی در info panel اینترنت، روی جزئیات اتصال (Connection Details) کلیک کنید. در قسمت آدرس IP، شما آنIP  که برای دسترسی به اینترنت استفاده شده را خواهید دید.
تطابق IP
در اینجا شماره ها مشابه هم هستند. این شماره‌ها در واقع یک Public IP است که در WAN مسیریاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اشتراک گذاری