ابر خصوصی

ابر خصوصی یک خدمت نوین از وان سنتر؛ بسیاری از شرکت ها و سازمان های مهم و بزرگ، که دارای داده های خصوصی بسیاری هستند نیاز به منابع سخت افزاری فیزیکالی بسیاری دارند، در زمانی که این سازمان ها دچار محدودیت های سخت افزاری می شوند اولین راه حل استفاده از مجازی سازی می باشد، اما زمانی که شرکت ها در مجازی سازی هم دچار محدودیت می شوند می توانند نیاز خود را از طریق استفاده از ابر خصوصی یا همان private cloud برطرف نمایند.

ابر خصوصی چیست؟

ابر خصوصی یا همان private cloud مدل خاصی از رایانش ابری است. این مدل مبتنی بر ابر، محیطی امن و مجزا برای کاربران مشخصی است که امکان فعالیت و استفاده از سرویس های داخل آن را دارند. ابر خصوصی منابع محاسباتی فیزیکی را به عنوان یک سرویس در محیطی مجازی سازی شده با قدرت محاسباتی بالا در اختیار سازمان ها و شرکت های خاص با دسترسی کامل و ایمن قرار می دهد.

کاربرد ابر خصوصی

از کاربردهای ابر خصوصی می توان به ارائه یک راه حل مناسب برای سازمان ها و شرکت هایی که میخواهند از منابع رایانشی و ذخیره سازی بدون محدودیت استفاده نمایند، حفظ سطح امنیتی و حفاظت از داده های یک سازمان با محاسبات بی وقفه و سنگین نام برد.

مزایای ابر خصوصی

از مزیت های استفاده از ابر خصوصی می توان به ایجاد یک زیر ساخت با ظرفیت بالای منابع سخت افزاری جهت پاسخ به درخواست های رایانشی سنگین، وجود سرویس های آماده که برای سازمان ها بهینه سازی شده است، ذخیره سازی ابری داده های با حجم بالا، تخصیص منابع با توجه به نیاز کاربر، ارائه و پیاده سازی تنظیمات حریم خصوصی و امنیتی برای یک سازمان، امکان اختصاصی کردن منابع به صورت خودکار به کمک مجازی سازی، استفاده از رابط کاربری خودکار برای به کنترل در آوردن سرویس ها نام برد.

ویژگی ها

از ویژگی های ابر خصوصی می توان به حریم خصوصی و امنیت بالا که با بهره گیری از منابع فیزیکی مستقل با دسترسی های محدود و استفاده از فایروال جهت بالا بردن امنیت، کنترل بیشتر از طریق دسترسی تنها یک سازمان به منابع، هزینه کمتر و افزایش قابلیت اطمینان به مراتب بیشتر به هنگام بروز مشکلات سخت افزاری از طریق منابع افزونه نام برد.